Image Alt

Ribniški grad

Središče kulture, zgodb in dejavnosti za obiskovalce

Kultura in dejavnosti v ribniškem gradu

Ribniški grad je osrednji kulturni prostor, kjer se preteklost in sedanjost prepletata skozi kulturo, razstave in poročne obrede. Zgodovinsko ozadje daje dogodkom poseben čar, obiskovalci pa lahko v tem ambientu uživajo v umetnosti, naravi in romantičnih doživetjih, ki jih ponuja ta grajski biser.

Obiščite ribniški grad

RAZSTAVE

BOJ KRVAVI ZOPER ČAROVNIŠKO ZALEGO

Razstava se nahaja v grajskem stolpu in je zanimiva že zaradi samega prostora. Razdeljena je na tri sklope: čarovniški procesi na Slovenskem in ribniški čarovniški proces, mučenje ali tortura, zdravilna zelišča in uroki. Na razstavi najdete replike mučilnih naprav, kot so čarovniški stol, naprava za lomljenje palcev idr., repliko originalnega zapisnika čarovniškega procesa v Ribnici leta 1701. Zvočna podlaga obiskovalca seznani z zgodbo Marine Češarek, ki je bila pred tristo leti v Ribnici obtožena čarovništva. Čarovniški procesi so ena največjih tragedij v evropski zgodovini. Kljub številnim raziskavam še do danes ni dokončne razlage tega pojava. Ideje o “zlu” , ki ga je potrebno iztrebiti, se pojavljajo vedno znova in nikakor niso omejene le na čas, ki ga obravnava razstava.

Avtorica razstave: dr. Marjeta Mikuž
Besedilo: dr. Matevž Košir
Oblikovanje: Mojca Turk
Izdelava replik: Janez Černe

Vse razstave najdete na spletni strani muzeja Ribnica: muzej-ribnica.si

ZBIRKA POHIŠTVA DRUŽINE RUDEŽ

Rudeži so sodili med tiste na Slovenskem živeče podjetniške in kultivirane rodbine, ki so v 19. stoletju in prvi polovici 20. stoletja s svojo ustvarjalnostjo in vitalnostjo modernizirale našo družbo in so bile doma tako v mestih kot na podeželju. Mreža med seboj sorodstveno povezanih družin je bila uspešna tako na svojih veleposestih, v veletrgovini in financah kot pri vsestranskem podpiranju slovenske kulturne in politične zavesti. Prvi graščak iz družine Rudež, Anton (1757–1829), in njegova žena Helena, r. Golmajer (1762–1838), sta grad prenovila in ga v naslednjih desetletjih opremila v sodobnem bidermajerskem slogu. Iz ohranjenih fotografij interjerjev nekaterih (petih) grajskih prostorov iz tridesetih let 20. stoletja je razvidno, da so bili še tedaj pretežno opremljeni s kvalitetnim bidermajerskim pohištvom iz prve polovice 19. stoletja.

RIBNICA OD TRGA DO MESTNEGA SREDIŠČA

Ribnica je bila že od svojih srednjeveških začetkov pomembno upravno, duhovno in gospodarsko središče širšega območja. Po pridobitvi trških pravic leta 1350 je priselitev v trg pomenila za posameznika tudi novo priložnost za gospodarski napredek in možnost vzpona na družbeni lestvici. Ohranitev starega mestnega jedra je zagotovo eden od dosežkov lokalnih politik. Prav zaradi tega se Ribnica lahko danes uvršča med druga pomembna zgodovinska mesta Slovenije. Na razstavi si boste lahko ogledali podobe ribniškega trga in posameznih stavb skozi čas.

INFO TOČKA

Če želite izvedeti več o destinaciji Ribnica, nočitvah, znamenitostih in dogodkih,
boste najbolj zanesljive informacije pridobili na Info točki v ribniškem gradu. Informatorji vas bodo opremili z vsemi potrebnimi podatki, da bo vaš obisk v Ribnici kar najlepše.

INFO TOČKA
Delovni čas Info točke: Od maja do septembra od 10. – 18. ure.

051 415 429

GRAJSKI VRT

Stopite v grajski vrt med zidove ribniškega gradu in odkrijte raznoliko ponudbo pijač. Grajska kavarna s svojo naravno senco pod mogočno platano nudi izjemen ambient za osvežitev s hladno pijačo ali aromatično kavo.

Delovni čas: Od maja do septembra od 9. – 22. ure.

GRAJSKA POROKA

POROČNA DVORANA V RIBNIŠKEM GRADU
Prostor, kjer se srečujeta preteklost in sodobnost. Poročna dvorana v ribniškem gradu je namenjena tako za izvedbo poročnih obredov kot tudi za razne protokolarne dogodke.

Se želita poročiti v ribniškem gradu?

Poročni paket 1 – 150 €:
Cena zajema:
– najem prostora v poročni dvorani
– poročna koračnica
– osnovna okrasitev
– šampanjec za mladoporočenca in priči

Poročni paket 2 – 200 €:
Cena zajema:
– najem zunanjega prostora na grajskem vrtu
– poročna koračnica
– osnovna okrasitev in poročni slavolok
– šampanjec za mladoporočenca in priči

Za več informacij nas kontaktirajte osebno v Rokodelskem centru ali preko spodnjih kontaktov.

01/836-11-02 | 01/83-61-104

info@rc-ribnica.si

PARK KULTURNIKOV

Park kulturnikov je spominski park v ribniškem gradu, kjer so dobili svoja obeležja zaslužni možje, rojeni v Ribniški dolini, ki so v stoletjih največ prispevali za splošen gospodarski, kulturni, umetnostni in socialni razvoj naše družbe. Njihov pomen ni vezan samo na Ribniško dolino, ampak na vso Slovenijo, nekaterih slava in delo pa sežeta preko meja naše dežele v Evropo in še čez.
Na različnih obeležjih v gradu so vklesana imena, ki jih Slovenska akademija znanosti in umetnosti v Slovenskem biografskem leksikonu šteje med zaslužne tvorce naše duhovne in materialne kulture. Idejni pobudnik in ustvarjalec Parka kulturnikov je bilo Turistično društvo Ribnica. Tekstovni del Parka sta pripravila dr. Anton Slobodnjak in profesor Janez Debeljak, načrt za postavitev in za spomenike je izdelal arhitekt Vlasto Kopač.